Vazník nebo krov?

on .

Co je vazník, krov, a jak vybírat střešní konstrukce?

Základ každého zděného domu, dřevostavby nebo haly tvoří kvalitní střecha, do které nezatéká, a která brání úniku tepla. Stavebníci se obvykle soustředí na výběr střešní krytiny a téměř automaticky hledají dodavatele klasických krovů. Často z pouhé neznalosti nedokáží využít všechny možnosti, které jsou jim při řešení střešní konstrukce nabízeny – vazníkové krovy.

  • Vazník nebo krov?

Pokud ani vy netušíte, jaký je rozdíl mezi krovy a vazníky, po přečtení našeho článku pro vás bude volba výběr krovu nebo vazníkové konstrukce mnohem jednoduší. Oba typy představují dřevěné střešní konstrukce, které musí unést zvolenou střešní krytinu, musí být dostatečně tuhé v podélném i příčném směru, a musí odolávat zatížení sněhem a povětrnostním vlivům. Výběr vazníkové nebo krovové konstrukce ovlivňuje velikost, rozpětí, sklon a tvar střechy podle dispozice stavby.

  • Co je krov?

Krov je tesařská trámová nebo vazníková konstrukce, která má nosnou funkci střešního pláště, tedy střešní krytiny, bednění, laťování, podhledových a izolačních vrstev. Klasické krovy jsou vázané střešní konstrukce spojované tesařskými vazbami. Vazníkové krovy se skládají z prefabrikovaných dílců a spojovacích prostředků.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit